Saturday, 14 May 2016

RPH matematik Tingkatan 2 : Bab 1 Nombor Berarah




Rancangan Pengajaran Harian 2016

Hari
Khamis
Tarikh
25/2/2016
Tingkatan/Kelas
2 D
Kehadiran pelajar
        /
Waktu

Tempoh/Minit
35 minit
Bidang Pembelajaran
( )Nombor( )Perkaitan( )Bentuk Dan Ruang
Topik
Bab 1:Nombor Berarah
Objektif Pembelajaran
Melaksanakan pengiraan yang melibatkan nombor berarah.
Profesiensi Matematik
( )kefahaman konseptual( ) kefasihan prosedur ( ) komptensi strategik
( )kesesuaian penaakulan ( )kegunaan yang produktif
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pdp, pelajar dapat:
1.Melaksanakan pengiraan yang melibatkan gabungan operasi atau lebih terhadap nombor berarah termasuk penggunaan tanda kurung.
Pengetahuan sedia ada
1.

KBKK
( )Membuat inferens( )Mencari semua penyelesaian yang mungkin( )Menganggar
( )Menterjemah ( )Membuat gambarajah ( )Mentafsir( )Memproses secara mental ( )Mengelas
( )Mengecam perhubungan( )Cubajaya( )Mengecam pola( )Menyusun atur
( )Membanding dan membeza
Nilai murni
Menumpukan perhatian/kerjasama/kebersihan /menghargai masa.
Sumber Pengajaran Dan Pembelajaran
Rujukan
Buku Teks Tingkatan 2/Akses PT3 Pentaksiran T3(matematik T2)
Alat
kalkulator/kertas mahjong/marker pen
Bahan
Soalan Kuiz/ Lembaran soalan.
Kaedah Pengajaran
( )Induksi( )deduksi( )inkuiri penemuan( )perbincangan( )penyoalan
( )kerja amali( ) ekspositori (penerangan/bercerita/demo) ( )penyelesaian masalah.
Refleksi
Kehadiran pelajar:…../…..

Jumlah pelajar yang menguasai objektif pdp: …./….
Pengukuhan/tindakan susulan aktiviti pengayaan bagi pelajar yang menguasai objektif:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Jumlah pelajar yang tidak mencapai objektif pdp: …./….
Pengukuhan/tindakan susulan aktiviti pengayaan bagi pelajar yang tidak menguasai objektif:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..







Perkembangan Pengajaran
Kandungan /Konsep
Proses Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan/Nota
Tindakan Guru
Aktiviti Murid

Fasa 1
Set Induksi
(5 Minit)
Tepuk semangat untuk menarik fokus pelajar.

1.Tepuk saya hebat!
2.Tepuk sayang cikgu.
1.Guru menunjukkan cara bagaimana langkah untuk membuat tepuk semangat.

1.Pelajar menumpukan perhatian dan cuba meniru gaya guru.
Nilai:menumpukan perhatian.
2.Sebelum memulakan pengajaran, guru menerangkan
a.objektif pembelajaran.
b.kaedah pengajaran
2.Pelajar akan cuba memahami objektif yang perlu dicapai pada hari ini.

Fasa 2 Perkembangan

Aktiviti 1
 (20 minit)


Mengedarkan lembaran kerja yang berkaitan Nombor Berarah.

(THINK PAIR SHARE)

1.Guru mengarahkan pelajar untuk mencari pasangan dan duduk berhadapan bersama pasangan masing-masing.

2.Guru memberikan lembaran dan kertas jawapan kepada setiap pasangan beserta kad yang berwarna kepada setiap pelajar.

3.Guru memberi arahan untuk menyelesaikan soalan mengikut nombor yang diperoleh secara individu dalam masa 5 minit. Selepas itu, mereka akan membandingkan jawapan dan membuat perbincangan (5minit) untuk memilih jawapan yang terbaik untuk dibentangkan dihadapan kelas.


4.Guru akan mencabut undi 3 nombor soalan yang perlu dibentangkan dihadapan kelas.

1.Pelajar memberi kerjasama bergerak mencari pasangan masing-masing.


2.Setiap pasangan akan memperoleh 1 set soalan dan setiap pelajar akan memperoleh kad nombor yang berwarna.

3.Pelajar mendengar arahan guru dengan teliti dan bekerjasama menyelesaikan masalah.










4.Pelajar bersedia untuk membentangkan jawapan.


Fasa 3

Aplikasi/Penelitian
Aktiviti 2
(7 Minit)

(kuiz individu)


Menguji kefahaman pelajar melalui soalan kuiz individu.

1.Guru akan mengedarkan soalan kuiz kepada setiap pelajar untuk dijawap secara individu dalam masa 5 minit.

2.Kemudian jawapan akan disemak dengan meminta pelajar menukar kertas soalan kuiz bersama pasangan masing-masing.

3.Hadiah diberikan kepada kumpulan yang mengumpul skor terbanyak.

1.Pelajar mengambil soalan dan menjawab soalan dengan bersungguh-sungguh.


2.Pelajar bersikap jujur ketika menyemak jawapan pasangan masing-masing.









Fasa 4

Penutupan
(Pentaksiran)
 (3 minit)


Kesimpulan pembelajaran pada hari ini tentang nombor berarah.




1.Guru memanggil beberapa orang pelajar untuk untuk menyatakan apa yang mereka telah pelajari hari ini.

2.Guru memberikan kerja rumah buku kerja.

1.Pelajar berdiri dan cuba menimbas kembali apa yang telah mereka pelajari.

















                                                                                                                                                           



No comments:

Post a Comment