Saturday 14 May 2016

RPH Matematik Tingkatan 2 : bab 6 : Teoram Phytagoras



Rancangan Pengajaran Harian 2016

Hari
Isnin
Tarikh
18/4/2016
Kelas
2 I
Kehadiran pelajar

Waktu

Tempoh/Minit
..... minit
Bidang
( )Nombor( )Perkaitan( )Bentuk Dan Ruang
Topik
Bab 6: Theoram Phytagoras
Objektif
Pelajar akan diajar untuk:
1.memahami hubungan antara panjang sisi bagi segitiga bersudut tegak.
Profesiensi Matematik
( )kefahaman konseptual( ) kefasihan prosedur ( ) komptensi strategik
( )kesesuaian penaakulan ( )kegunaan yang produktif
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pdp, pelajar dapat:
1.Mengenal pasti hipotenus bagi segitiga bersudut tegak.
2.Menentukan hubungan bagi panjang sisi untuk segitiga bersudut tegak.
3.Mencari panjang sisi segitiga bersudut tegak apabila panjang sisi tidak diberi dengan menggunakan theoram phytagoras.
Pengetahuan sedia ada
1.kuasa dua dan punca kuasa dua. 3, algebra
2.bentuk segitiga bersudut tegak
KBKK
( )Membuat inferens( )Mencari semua penyelesaian yang mungkin( )Menganggar
( )Menterjemah ( )Membuat gambarajah ( )Mentafsir( )Memproses secara mental ( )Mengelas
( )Mengecam perhubungan( )Cubajaya( )Mengecam pola( )Menyusun atur
( )Membanding dan membeza
Nilai murni
Menumpukan perhatian/kerjasama/kebersihan /menghargai masa.
Sumber Pengajaran Dan Pembelajaran
Rujukan
Buku Teks Tingkatan 2/Akses PT3 Pentaksiran T3(matematik T2)
Alat
kalkulator/papapn putih mini/marker pen/rajah segitiga
Bahan
Gambar/Soalan Kuiz/ set soalan.
Kaedah Pengajaran
( )Induksi( )deduksi( )inkuiri penemuan( )perbincangan( )penyoalan( )kerja amali
( ) ekspositori (penerangan/bercerita/demo) ( )penyelesaian masalah.
Refleksi
Kehadiran pelajar:…../…..

Jumlah pelajar yang menguasai objektif pdp: …./….
Pengukuhan/tindakan susulan aktiviti pengayaan bagi pelajar yang menguasai objektif:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Jumlah pelajar yang tidak mencapai objektif pdp: …./….
Pengukuhan/tindakan susulan aktiviti pengayaan bagi pelajar yang tidak menguasai objektif:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..







Perkembangan Pengajaran
Kandungan /Konsep
Proses Pengajaran Dan Pembelajaran
Bentuk komunikasi
Tindakan Guru
Aktiviti Murid

Fasa 1

Set Induksi
(5 Minit)























Kenalpasti bentuk segitiga bersudut 3.

Hanya segitiga bersudut tegak yang akan diperincikan kerana ia ada kaitan dengan theorem phytagoras.
Segitiga bersudut tirus
Segitiga bersudut cakah
Segitiga bersudut tegak
tegak.






Segitiga bersudut tirus-semua sisi bersudut tirus-kurang dari 90
Segitiga bersudut cakah-1 sudut bersudut cakah-lebih dari 90
Segitiga bersudut tegak -1 sudut bersudut 90
1.Guru menunjukkan laluan pelajar bernama Alan untuk pergi ke sekolah.

rumah-sekolah 5km
rumah-kedai-sekolah 3km+4km

2.Guru meminta pelajar melukis garisan yang menghubungkan laluan alan untuk ke sekolah.
3.Guru meminta pelajar menamakan bentuk poligon yang terbentuk.
2.Guru meminta pelajar mengukur sudut (jika pelajar boleh menjawab segitiga bersudut tegak)

Theorem maksudnya?
Phytagoras?

Cuba buat gerakan yang membentuk segitiga bersudut tegak.
Membentuk huruf L .

1.Pelajar membuat pemerhatian dan cuba mencari ciri-ciri segitiga yang dipamerkan.

.


Fasa 2

Perkembangan
Aktiviti 1
 (30 minit)


1.Mengenalpasti hipotenus bagi segitiga bersudut tegak.

Dalam sebuah segitiga bersudut tegak,sisi yang bertentangan dengan sudut tegak dinamakan hipotenus.
Hipotenus ialah sisi yang terpanjang.

2.Menentukan hubungan bagi panjang sisi untuk segitiga bersudut tegak.

3.Mencari panjang sisi segitiga apabila panjang sisi tidak diberi dengan menggunakan teoram pythagoras.

Mengubahsuai teoram.

(Number heads together)

1.Guru mengarahkan pelajar untuk membentuk kumpulan yang terdiri 4 orang.

2.Guru memberikan lembaran dan kertas jawapan kepada setiap kumpulan beserta kad nombor kepada setiap pelajar dalam kumpulan.

3.Guru memberi arahan untuk menyelesaikan soalan yang diberikan melalui perbincangan dalam kumpulan dalam masa 5 minit. Selepas itu, guru akan memanggil satu nombor,dan pelajar yang memegang nombor tersebut hendaklah menunjukkan jawapan di papan putih.


1.Pelajar memberi kerjasama bergerak mencari kumpulan masing-masing.

2.Setiap kumpulan akan memperoleh 1 set soalan dan setiap pelajar akan memperoleh kad nombor masing-masing.

3.Pelajar mendengar arahan guru dengan teliti dan bekerjasama menyelesaikan masalah.

4.Pelajar bersedia untuk membentangkan jawapan.


Fasa 3

Aplikasi

Aktiviti 2
(25 Minit)

(kuiz individu)


Menguji kefahaman pelajar melalui soalan kuiz individu.

1.Guru mengarahkan pelajar untuk kembali ke tempat masing-masing
2.Setelah memastikan pelajar bersedia, guru  akan mengedarkan soalan kuiz kepada setiap pelajar untuk dijawap secara individu dalam masa 5 minit.

2.Kemudian jawapan akan disemak dengan meminta pelajar menukar kertas soalan kuiz bersama pasangan masing-masing.



1.Pelajar mengambil soalan dan menjawab soalan dengan bersungguh-sungguh.


2.Pelajar bersikap jujur ketika menyemak jawapan pasangan masing-masing.







Fasa 4

Penutupan

(Pentaksiran)
 (10 minit)


Kesimpulan pembelajaran pada hari ini tentang teorem pythagoras.


                                   

1.Guru memanggil beberapa orang pelajar untuk untuk menyatakan apa yang mereka telah pelajari hari ini.
(imbas kembali hasil pembelajaran)

2.Guru memberikan kerja rumah buku kerja.

1.Pelajar berdiri dan cuba mengimbas kembali apa yang telah mereka pelajari.










untuk kelas lemah, formula dinyatakan dalam bentuk hipotenus^2=sisi^2+sisi^2 berbanding guna 
c^2-a^2+b^2

No comments:

Post a Comment